ماه رجب و شعبان دروازه ورودی به ماه مبارک رمضان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همانگونه که تأ ثیر زمان بر روح و روان آدمی غیر قابل انکار است، همانگونه تأثیر فصول مختلف نیز بر جسم انسان روشن است. برخی از فصل ها انسان را بی حوصله و عصبانی می کند و بعضی آرام بخش و نشاط آور است.
ماه رجب و شعبان زمانی است که زمینه پرورش روح در آن فراهم است و انسان را از ظرفیتی برخوردار می نمایند، که توانایی حد اکثر استفاده از رحمت الهی را در ماه مبارک رمضان داشته باشد.
همانگونه که یک گیاه به صورت خاموش، در زمستان خود را برای شکوفا شدن در بهار آماده می کند، ماه رجب و شعبان نیز زمان آماده سازی روح برای درک شب قدر در ماه مبارک رمضان است .
نکته مهم این است که کدام غذای معنوی توانایی ایجاد این آمادگی را در روح انسان دارد؟روزه گرفتن، خواندن دعاهای وارده در این ماه ها، اعتکاف و یا سایر موارد؟
آنچه از متون دینی استفاده می شود، بهترین عمل خیر رساندن به دیگران و دستگیری از افتادگان و گره گشایی از کار دیگران است ولو این دستگیری نسبت به مسافری باشد که در غربت بسر برده و نیاز به خرجی راه و زاد و توشه دارد.
امام صادق علیه السلام این درس را به صورت عملی و به شکلی بسیار زیبا به یکی از دوستان خود آموزش می دهد. ایشان به آن فرد می آموزد که اگر خواهان بهره گیری از مواهب الهی هستی و امیدوار به رسیدن به تمامی خیرات باری تعالی، باید دیگران را از خیر خود بهره مند گردانی.
حضرت او را در مسجد مدینه ملاقات می کند، در حالی که او مسافری است که از کوفه آمده و نیاز به مساعدت دارد. حضرت او را به منزلش دعوت کرده، علاوه بر پذیرایی و تهیه غذای مورد علاقه او، زاد و توشه او را نیز فراهم می آورند و آنگاه که به این مسافر راه و رسم دستگیری از دیگران را آموختند، خواسته اش را برای آموزش دعا اجابت نموده و دعای " با من ارجوه لکل خیر..." را به او تعلیم می دهند.
عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ زَيْدٍ الشَّحَّامِ، قَالَ: رَءَانِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع) وَ أَنَا أُصَلِّي فَأَرْسَلَ إِلَيَّ وَ دَعَانِي، فَقَالَ لِي مِنْ أَيْنَ أَنْتَ؟ قُلْتُ مِنْ مَوَالِيكَ، قَالَ فَأَيُّ مَوَالِي قُلْتُ مِنَ الْكُوفَةِ، فَقَالَ مَنْ تَعْرِفُ مِنَ الْكُوفَةِ قُلْتُ بَشِيرَ النَّبَّالِ وَ شَجَرَةَ، قَالَ وَ كَيْفَ صَنِيعَتُهُمَا إِلَيْكَ فَقَالَ مَا أَحْسَنَ صَنِيعَتَهُمَا إِلَيَّ، قَالَ خَيْرُ الْمُسْلِمِينَ مَنْ وَصَلَ وَ أَعَانَ وَ نَفَعَ، مَا بِتُّ لَيْلَةً قَطُّ وَ لِلَّهِ فِي مَالِي حَقٌّ يَسْأَلُنِيهِ، ثُمَّ قَالَ أَيُّ شَيْءٍ مَعَكُمْ مِنَ النَّفَقَةِ قُلْتُ عِنْدِي مِائَتَا دِرْهَمٍ، قَالَ أَرِنِيهَا! فَأَتَيْتُهُ بِهَا فَزَادَنِي فِيهَا ثَلَاثِينَ دِرْهَماً وَ دِينَارَيْنِ، ثُمَّ قَالَ تَعَشَّ عِنْدِي! فَجِئْتُ فَتَعَشَّيْتُ عِنْدَهُ، قَالَ، فَلَمَّا كَانَ مِنَ الْقَابِلَةِ لَمْ أَذْهَبْ إِلَيْهِ، فَأَرْسَلَ إِلَيَّ فَدَعَانِي مَنْ عِنْدَهُ، فَقَالَ مَا لَكَ لَمْ تَأْتِنِي الْبَارِحَةَ قَدْ شَفَقْتَ عَلَيَّ فَقُلْتُ لَمْ يَجِئْنِي رَسُولُكَ، قَالَ: فَأَنَا رَسُولُ نَفْسِي إِلَيْكَ مَا دُمْتَ مُقِيماً فِي هَذِهِ الْبَلْدَةِ، أَيُّ شَيْءٍ تَشْتَهِي مِنَ الطَّعَامِ قُلْتُ اللَّبَنَ، قَالَ، فَاشْتَرَى مِنْ أَجَلِي شَاةً لَبُوناً، قَالَ، فَقُلْتُ لَهُ عَلِّمْنِي دُعَاءً! قَالَ: اكْتُبْ- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ، يَا مَنْ أَرْجُوهُ لِكُلِ خَيْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ كُلِّ عَثْرَةٍ، يَا مَنْ يُعْطِي الْكَثِيرَ بِالْقَلِيلِ وَ يَا مَنْ أَعْطَى مَنْ سَأَلَهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً، يَا مَنْ أَعْطَى مَنْ لَمْ يَسْأَلْهُ وَ لَمْ يَعْرِفْهُ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَ أَعْطِنِي بِمَسْأَلَتِي إِيَّاكَ جَمِيعَ خَيْرِ الدُّنْيَا وَ جَمِيعِ خَيْرِ الْآخِرَةِ، فَإِنَّهُ غَيْرُ مَنْقُوصٍ لِمَا أَعْطَيْتَ وَ زِدْنِي مِنْ سَعَةِ فَضْلِكَ يَا كَرِيمُ، ثُمَّ رَفَعَ يَدَيْهِ، فَقَالَ: يَا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ يَا ذَا النَّعْمَاءِ وَ الْجُودِ ارْحَمْ شَيْبَتِي مِنَ النَّارِ، ثُمَّ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى لِحْيَتِهِ وَ لَمْ يَرْفَعْهَا إِلَّا وَ قَدِ امْتَلَأَ ظَهْرُ كَفِّهِ دُمُوعاً.
محمّد بن زيد شحام گفت: من نماز ميخواندم چشم حضرت صادق عليه السّلام بمن افتاد .كسى را فرستاد و مرا خواست و فرمود: از اهل کجایی؟ گفتم از دوستان شما هستم. فرمودند: از کدام یک از دوستان ما؟ عرض كردم: از كوفه. سؤال كردند: در كوفه چه کسی را مي شناسى؟ عرض كردم بشير نبّال و شجره.

برچسب ها: , , ,

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

کليه حقوق متعلق به وب سایت معرفت و شناخت می باشد.